Osnovna glazbena škola pri Osnovnoj školi Biograd
„Glazba je tu zbog djeteta, a ne dijete zbog glazbe!”
Cilj glazbenog obrazovanja je razvijanje glazbenih znanja i vještina, ali i općeniti razvoj djeteta, odnosno razvoj kreativne i svestrane ličnosti. Glazbeno obrazovanje omogućuje djeci kvalitetan umjetnički razvoj i otvara im put ka eventualnoj glazbenoj profesiji. Međutim, cilj je i osigurati poticajno i motivirajuće okruženje u kojem će se svakom djetetu omogućiti kontinuirani razvoj u skladu s njegovim mogućnostima i interesima. Pored djece koju će škola usmjeriti na daljnje glazbeno obrazovanje u srednjoj glazbenoj školi, što jeste stremljenje naše škole, statistički većinu učenika svih osnovnih glazbenih škola čine djeca koja će svoje formalno glazbeno obrazovanje završiti sa osnovnom školom. Ta djeca u fokusu su naše djelatnosti jednako kao i djeca koja se usmjeravaju na daljnje glazbeno obrazovanje. Naime, upravo će ti učenici steći dovoljno znanja i vještina na temelju kojih će se moći glazbeno izražavati prema vlastitim potrebama i mogućnostima, kritički promišljati, odnosno postati obrazovana i estetski senzibilizirana publika te na taj način doprinijeti široj zajednici podizanjem opće kulturne razine društva.
Vizija Glazbene škole Biograd je pružiti učenicima mogućnost da kroz glazbu upoznaju sami sebe, te da iskustvo koje su stekli kroz glazbeno obrazovanje iskoriste u svojim životima i zanimanjima, čak i ako se ne radi o glazbenoj profesiji. Vizija naše škole je da je glazba tu zbog djeteta, a ne dijete zbog glazbe! U takvoj školi nastavnici trebaju otkrivati, tražiti i prije svega dobro upoznati svojeg učenika, ali i dobro upoznati sebe. Želimo da se i naši nastavnici razvijaju u kreativne ličnosti, jer je kreativnost ono osnovno čime pokrećemo dijete, bez obzira na njegove muzičke sposobnosti.
Zašto upisati glazbenu školu?
Sviranje instrumenta jedna je od najsloženijih motoričkih radnji. Učenje sviranja instrumenta pozitivno utječe na djetetove fizičke i umne sposobnosti, na emotivni razvoj, te omogućuje razvoj estetskog odnosa prema umjetnosti. Sviranje instrumenta pozitivno utječe na pravilno držanje, koordinaciju ruku, finu motoriku ruku i prstiju, poboljšava sposobnost pažnje i koncentracije, vještinu slušanja, strpljenja itd. Učenici koji su glazbeno obrazovani uspješnije rješavaju matematičke zadatke, bolje pamte, imaju više odgovornosti, kreativniji su.
Pjevanje i sviranje instrumenta ima veliku ulogu u izgradnji djetetovog samopouzdanja. Nastupi pred publikom uče ga važnim životnim vještinama nošenja sa odgovornošću i izazovom, a vrlo je značajan i doprinos razvoju djeteta kroz timski rad- zajedničko muziciranje u komornim sastavima, zboru ili orkestru. Sve su to korisne vještine koje nam trebaju u raznim životnim situacijama.